Cena Miloslava Petruska za nejlepší studentský článek 2016

Ceny Miloslava Petruska za nejlepší studentský odborný článek ze sociologie v roce 2016 byly předány 19. října 2017 na podzimní sociologické konferenci v Olomouci.

Oceněni byli:

na 1. místě Jakub Mlynář

za text: Stroje, texty, sítě a jiné obrazy. Metaforický rozměr sociologie

ACTA UNIVERSITATIS CAROLINAE, PHILOSOPHICA ET HISTORICA 2 / STUDIA SOCIOLOGICA XXI, s. 51–71.

na 2. místě

Blanka Jirkovská za text: Panuje rovnováha mezi pracovním úsilím a odměnami u profesionálů v dlouhodobé péči?

ACTA UNIVERSITATIS CAROLINAE, PHILOSOPHICA ET HISTORICA 2 / STUDIA SOCIOLOGICA XXI, s. 115–131.

a

Alena Lochmannová za text: Vězeňský trh – hybridní barter a komoditní peníze v prostředí českých věznic. Acta FF ZČU, roč. 8, 2016, č. 1, s. 25–42.

 

Více informací o této ceně na stránkách České sociologické společnosti.

Cena Miloslava Petruska za prezentaci UK za rok 2016

Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Univerzity Karlovy za rok 2016 obdrželi 6. dubna 2017 na slavnostním zasedání UK zástupci studentské části Akademického senátu UK a zástupci studentských spolků UK za organizaci akce Uctění památky 17. listopadu na Albertově a zástupci řešitelského týmu projektu věnující se záchraně a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze.

Akce na Albertově byla koncipována jako celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii. Cílem akce bylo ukázat, že mladé generaci a členům akademických obcí vysokých škol v ČR záleží na stavu veřejných záležitostí v ČR i ve světě na demokratických principech, lidské důstojnosti a svobodě.

V rámci akce na záchranu a zpřístupnění rotundy sv. Václava se podařilo unikátním způsobem propojit umělce, archeology, historiky, teology i další vědce. Projekt si během svého trvání získal výrazný mediální zájem, organizátorům se navíc podařilo přesvědčit širokou veřejnost, aby na renovaci této v mnoha ohledech unikátní památky finančně přispěla.

Cena Miloslava Petruska za prezentaci Univerzity Karlovy je každoročně udělována za počin, jenž má významný dopad na vytváření pozitivního obrazu UK širokou veřejností. Cena může být udělena jednotlivci či skupině bez ohledu na příslušnost k akademické obci univerzity. Vítěz získává finanční odměnu.

Cena Miloslava Petruska za prezentaci

2015

Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Univerzity Karlovy za rok 2015 obdrželi studenti UK, kteří se sdružili ve Studentském hnutí za solidaritu. Cena jim byla udělena za vzdělávání české veřejnosti v aktuálních otázkách uprchlictví a migrace prostřednictvím přednášek, besed a vzdělávacích akcí. Svojí činností v uplynulém roce výrazným způsobem přispěli k šíření dobrého jména Univerzity Karlovy. „Úlohu univerzity vyjadřovat se ke společenské situaci a zasazovat se o uchovávání humanistické a demokratické tradice považujeme za velice důležitou a jako studenti cítíme zodpovědnost za hlas akademické obce, jenž rezonuje ve veřejném prostoru”, uvedl spoluzakladatel hnutí Jakub Múčka.

Cena byla předána na slavnostním shromáždění k 668. výročí založení Univerzity Karlovy dne 7. dubna 2016 v Karolinu.

2014

Potřetí byla Cena Miloslava Petruska za prezentaci udělena 7. dubna 2015 na slavnostním zasedání k výročí založení Univerzity Karovy. Cenu získal projekt Přírodovědci.cz a převzala ji Mgr. Alexandra Hroncová.

2013

Podruhé byla Cena Miloslava Petruska za prezentaci udělena 7. dubna 2014 – týmu z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK, vedenému Denisou Kasl Kollmannovou.

1. ročník (2012)

Cenu Miloslava Petruska za prezentaci udělila Univerzita Karlova poprvé 3. dubna 2013 – kolektivu pracovníků z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK, vedenému doc. RNDr. Rupertem Leitnerem.

 

 

Medaile Josefa Hlávky

 

Dne 16. listopadu 2012 byla prof. Miloslavu Petruskovi na zámku v Lužanech udělena in memoriam Medaile Josefa Hlávky.

 

Medaili, kterou na návrh Univerzity Karlovy udělilo Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, převzala  manželka prof. M. Petruska Alena Miltová.

http://www.hlavkovanadace.cz

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/203900-hlavkova-nadace-ocenila-nestory-a-zakladatele-ceske-vedy/

http://iforum.cuni.cz/IFORUM-13757.html

Udělení ceny VIZE 97

5. 10. 2012, v den nedožitých 76. narozenin prezidenta Václava Havla, se v Pražské křižovatce již počtrnácté předávala Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Prof. PhDr. Miloslav Petrusek, CSc., byl již na počátku letošního roku vybrán Správní radou Nadace a poradním sborem Ceny VIZE 97 jako další laureát Ceny.

Laudatio přednesl Martin Bútora. Cenu převzal Jan Holub, vnuk Miloslava Petruska.

Při příležitosti udělení ceny vydala nadace knihu Miloslava Petruska Společnost a kultura. Sociologické úvahy a eseje.

 

3-martin butora pri projevu-05-10-2012

 

5-diplom k cene vize97-05-10-2012 4-honza s berlou svateho vojtecha-05-10-2012

Cena Nadace VIZE 97 M. Petruskovi – poděkování Jana Holuba

Poděkování vnuka prof. Miloslava Petruska – Jana Holuba – za udělení ceny

5. října 2012, Pražská křižovatka

 

Dobré odpoledne.

 

Vážená paní Dagmar Havlová,

vážení členové správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97,

vážení členové rady ceny VIZE 97,

dámy a pánové,

drahá rodino…

 

. . . . .

 

Se smutkem, ale zároveň s velikým pocitem štěstí, bych rád jménem svého dědy, pana Prof. Miloslava Petruska, upřímně poděkoval za udělení této ceny. Je mi velikou ctí a je mi velikým potěšením, tak jak tomu bylo i pro něj samotného.

 

. . . . .

 

Rád bych zvláště zmínil veliký dík za to, že se nadace, v čele s paní Dagmar, rozhodla cenu udělit i po náhlém úmrtí laureáta. Děkuji také panu docentu Jiřímu Fialovi za pečlivou přípravu vydané knížky a Martinu Bútorovi za jeho laudatio, které si děda osobně tolik přál.V neposlední řadě bych si dovolil osobně poděkovat Aleně – za tolik péče a podpory po jeho boku. Jsem si jistý, že i děda sám by tak učinil.

 

. . . . .

 

Je tomu už dávno, kdy jsem jednou mluvil s dědou po telefonu – tak, jak jsme to snad každý týden kdysi dělávali. Na mou otázku mi tehdy odpověděl, že je irelevantní. Bylo mi asi šest let… Děda ctil Tomáše Garrigue Masaryka (a jeho výchovu) a žádal stejný druh respektu ke své osobě i ve stáří – za oslovení dědečku bych vskutku nebyl odměněn jeho úsměvem… Věřte však – byl to krom velkého sociologa také ten nejdražší děda na světě.

 

Continue reading Cena Nadace VIZE 97 M. Petruskovi – poděkování Jana Holuba

Cena Nadace VIZE 97 M. Petruskovi – Laudatio Martina Bútory

Martin Bútora

LAUDATIO

pri príležitosti udelenia Ceny Nadace Vize Miloslavovi Petruskovi

5. 10. 2012, Pražská křižovatka

Vážená pani Dagmar Havlová,

drahá rodina Miloslava Petruska,

ctený Poradný zbor Ceny Nadace Vize,

dámy a páni,

toto slávnostné popoludnie je pokračovaním tradície udeľovania Ceny Nadace Vize ľuďom, ktorí sa vyznamenali vo svojom odbore, a pritom ho dokázali prekročiť, včleniť svoju disciplínu do širšieho kultúrneho rámca, odkrývať prekvapujúce súvislosti.

Dnešné odovzdávanie ceny však nie je celkom tradičným pokračovaním. Na rozdiel od minuloročného piateho októbra stolička po spoluzakladateľovi Ceny s jeho príznačnou žičlivosťou, vľúdnym úsmevom a nádejou v tvári ostáva prázdna. A namiesto nezameniteľného mierne chrapľavého hlasu charizmatického laureáta držíme v ruke jeho knihu Společnost a kultura.

Ocitli sme sa tak rovno uprostred trhliny, zlomu, ruptúry. Popri radosti to v nás vzbudzuje aj úzkosť, popri potešení chvenie, popri hrejivom pocite aj posvätnosť a bázeň.

Nedá sa slovami vypovedať, ako nám chýbajú.

Nie je to však jediný paradox. Osud to zariadil tak, že nedlho pred ocenením oslávil laureát polookrúhle jubileum a len celkom nedávno si ho pri rozlúčke pripomínali desiatky blízkych, priateľov a kolegov, stovky jeho študentiek a študentov, tisícky čitateľov. Zrodili sa tak nádherné texty, ktoré ho priblížili širšej verejnosti a spolu vytvorili skvostnú kyticu. Milan Petrusek dnes vlastne nijaké laudatio nepotrebuje, napísali ho už iní, a urobili tak výstižne, vrúcne, veľavravne.

„Zůstane trvale zapsán v dějinách našeho oboru jako sociolog Obnovovatel, a to hned dvojnásobný,“ napísal o ňom Ivo Možný. „Byl jedním z nejvzdělanějších sociologů,“ dodáva Jiřina Šiklová. Tešil sa prirodzenej autorite, z jeho osoby vyžaroval duch starých čias, hovorí jeden z jeho študentov, hltali sme ho v Celetnej 20 i na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity. „Není to nadsázka. Uměl načasovat pointu, hrát si s napětím, vtipkovat. Navádět. Učit…. Nedá se to popsat jednoduše a přímo; jde o jakési ‚světlo duše‘.“

A ohlásili sa aj mnohí ďalší: „guru českej sociológie“, „originálny mysliteľ a kritik doby“, „príklad zvrchovanej intelektuálnej poctivosti „člověk nepoľavujúci zo svojich zásad mravnosti a hodnôt“, „legenda už za svojho života“.

„Byl jakousi institucí o sobě, s níž se počítalo. Byl encyklopedickým ústavem, který informuje a hodnotí, vykládá a shrnuje.“

Bol doslova „učiteľom od Boha“, zapĺňal veľké posluchárne – aj keď uprednostňoval bezprostredný kontakt v menších skupinách. Sám laureát k tomu skromnejšie dodáva: „Snad jsem to kantorování dokonce i uměl, protože mám jistý zděděný dar k amatérskému herectví po dědovi a schopnost zjednodušit příliš složité teorie tak, aby jejich reprodukce měla pro studenty věcný smysl.“

A Jeff Goldfarb, priateľ a kolega z New School for Social Research v New Yorku, aj za Elzbietu Matyniu a ďalších k tomu dodáva: „Pilier integrity. Spolu s Alenkou boli tichými hrdinami českých spoločenských vied, kultúry i verejného života.“ Málo ľudí, dokonca medzi mojimi spoluobčanmi – napísal o ňom už pred časom Nikolaj Petrovič Narbut – tak hlboko ako on rozumeli ruským dejinám, ruskej kultúre, literatúre, umeniu. „Veľký vedec, veľká osobnosť, veľký priateľ,“ odkazoval mu pri tej istej príležitosti Zygmunt Bauman. „Vždy bol s nami, zdieľal s nami naše zármutky i nádeje, víťazstvá i porážky.“

„Profesor Petrusek,“ uzavrime týmto hold, ktorý mu už zložili iní, „uměl otevřít oči, nadchnout pro věci, o kterých jsme neměli ani tušení. V literatuře se vždy skrývá obraz tehdejší doby, říkal, a vzápětí podal překvapivý příklad: Božena Němcová je, dámy a pánové, český Ferdinand Tönnies. Je svým způsobem česká socioložka. Protože tak pěkně českou venkovskou pospolitost nikdo před ní nepopsal,vysvětloval. Babičku zná každý, ale dokud vám ji Petrusek nenaservíroval na stříbrném podnose jako sociologický text, ani vás nenapadlo na ni takto hledět.“

Continue reading Cena Nadace VIZE 97 M. Petruskovi – Laudatio Martina Bútory